CID – Podgorica

Izdavačka kuća CID, Podgorica, je privatna izdavačka kuća koja je formirana i otpočela sa radom 22. 06. 1994. godine. 

U brojnim bibliotekama objavljuju se knjige koje predstavljaju značajne tvorevine civilizacija na čijem razmeđu Crna Gora postoji. U biblioteci „Svjedočanstva” čitalačkoj publici su ostale dostupne mnoge knjige o prošlosti Crne Gore koje nisu bile objavljene na crnogorskom jeziku. Tako se kroz izdavačku politiku CID-a ostvaruje ravnoteža duhovnih i civilizacijskih tokova Istoka i Zapada koji se prožimaju u kulturi Crne Gore i u njenom identitetu. 

U cilju ostvarivanja te koncepcije pokrenuto je dvadesetak edicija iz oblasti istorije, filozofije, prava, sociologije, politikologije, ekonomije, književnosti… U okviru njih do sada je objavljeno preko 600 naslova od kojih su dvije trećine prevodi sa najznačajnijih svjetskih jezika. Mnogi od tih prevoda su se prvi put pojavili ne samo u Crnoj Gori već i na južnoslovenskom kulturnom prostoru.

Posebno značajna edicija za razumijevanje kontinuiteta i identiteta Crne Gore je edicija „Svjedočanstva”. U njoj se do sada pojavilo blizu osamdeset naslova od kojih većinu čine prevodi. Te knjige su značajan prilog razumijevanju istorije, kulture i mentaliteta Crne Gore.

Pogledajte kao
Sortirajte kao
Prikaz po stranici

Rodžer Koterel: Pravna kultura

Knjiga Rodžera Koterela donosi poseban pristup proučavanju prava u društvu, fokusirajući se na sociološko tumačenje pravnih ideja. Koterel istražuje razvoj veza između pravnih studija i društvene teorije i locira njen pristup u odnosu na sociopravne studije s jedne strane i pravnu filozofiju s druge strane. Predlaže preispitivanje koncepta zakona. Pravo se danas mora posmatrati ne samo kao pravo nacionalne države ili međunarodno pravo koje povezuje nacionalne države, već i kao transnacionalno pravo u mnogim oblicima. Pravni pluralistički pristup nije samo pitanje redefinisanja prava u pravnoj teoriji. Koterel priznaje da autoritet zakona potiče iz mnoštva različitih, ponekad suprotstavljenih, društvenih izvora. Knjiga sugeriše da se društveno okruženje u kojem djeluje pravo takođe mora preispitati. Priroda i granice kulture postaju važni problemi, dok koncept multikulturalizma ukazuje na kulturnu raznolikost populacija i na probleme fragmentacije, ili možda na nove vrste jedinstva društvenog. Teorije globalizacije otvaraju niz pitanja o integritetu društava i o potrebi razumijevanja društvenih mreža i snaga koje se protežu izvan političkih društava nacionalnih država. Kroz niz specifičnih studija, koje su usko povezane i nadovezuju se jedna na drugu, knjiga nastoji da integriše sociologiju prava sa drugim vrstama pravne analize i direktno se bavi aktuelnim pravnim debatama u pravnoj teoriji i uporednom pravu. Naslov originala: Roger Cotterrell, Law, culture & society. prevela s engleskog Kristina Bojanović.
€15,00