D. H. Lorens: Studije iz klasične američke književnosti
Beskompromisno kritičke i oštroumne Lorensove Studije tretiraju klasike američke književnosti i kulture, kao što su Hotorn, Melvil, Po, Kuper, Vitman, Dejn, ali istovremeno i oslikavaju duh Amerike i njenih mitova i klišea, svijesti i podsvijesti njenih stanovnika, istorije i geografije Novog svijeta. Otuda su ovi eseji, koji su dugo bili lektira isključivo profesora književnosti i anglista, danas sve više dio programa drugih humanističkih studija i društvenih nauka, pa slove i kao korisno štivo za antropologe i studente političkih nauka. „Studije iz klasične američke književnosti“ je prva knjiga o američkoj književnosti koju je napisao ovaj veliki britanski pisac. Osim toga, u kontekstu njegove književne savremenosti u matičnoj zemlji, Studije su ustanovile termin klasičnosti i kanona američke književne produkcije. Uz to, iako Lorensa nijesu zanimale političke pretpostavke razvoja sjevernoameričkog kontinenta, već duboka metafizička ukorijenjenost tog prostora, Studije su nastavile da žive svojom prinicljivošću i kao ogledalo društveno-istorijskih procesa koji su identifikovali prostor Sjeverne Amerike na globalnom nivou, kao, kako on kaže, „veliki kotao pretapanja“, odnosno kotao nestajanja malih prkosnih zajednica i njihove raznolikosti.” (Marija Krivokapić)
Naslov originala: D.H. Lorens / Studies in Classic American Literature; preveo s engleskog Milovan Novaković, Pogovor Marije Krivokapić: Obećana zemlja i iznevjereni duh mosta
D. H. Lorens (1885-1930) pisao je kratke priče, romane, pjesme i eseje, a široj publici poznat je po romanima “Ljubavnik ledi Četerli” (1928) i “Zaljubljene žene” (1920). Pogovor knjige i redakturu prevoda potpisuje lorensolog prof. dr Marija Krivokapić, a lekturu Jelena Marković.