Henri Džejms: Ambasadori
Ambasadori, roman koji je sam Henri Džejms smatrao svojim najuspjelijim, bio je ispred svog vremena kada je objavljen početkom prošlog vijeka, a ni danas nimalo nije izgubio na aktuelnosti. Ova univerzalna priča o čovjeku srednjih godina koji, rastrzan između dvije različite kulture, doživljava ličnu transformaciju, uticala je na mnoge autore, posebno na Patrišu Hajsmit i njen roman Talentovani gospodin Ripli. Besprekoran, ali zahtjevan stil (zbog kojeg je više od 40 godina prošlo nezapaženo to što su u engleskom izdanju knjige dva poglavlja greškom bila odštampana obrnutim redosljedom!), mnoštvo kompleksnih likova i moderni književni postupci čine ovaj roman nezaobilaznim remek-djelom svjetske književnosti. (Blum izdavaštvo)
Henri Džejms (1843–1916) smatra se ključnim autorom realizma u svjetskoj književnosti koji je svojim originalnim književnim tehnikama nagovijestio pojavu moderne književnosti, jednim od najvećih stvaralaca na engleskom jeziku i vrsnim stilistom. Rođen je u uglednoj američkoj porodici u Njujorku, a veliki dio života proveo je u Evropi, prvenstveno Londonu, gdje je i umro. Upravo će susret Amerikanaca sa Starim kontinentom i bogatom evropskom kulturom postati centralni motiv u njegovim djelima. Tokom studija prava na Harvardu Džejms odlučuje da se potpuno posveti književnosti i, iako veoma mlad, ubrzo postaje jedan od najistaknutijih pisaca kratkih priča u Americi.
U svojoj plodnoj poluvjekovnoj karijeri ovaj majstor proze je napisao čak 20 romana, 112 priča, 12 drama, nekoliko tomova putopisa, kritike, eseja i novinskih tekstova, a među njegova najpozantija djela spadaju novela Okretaj zavrtnja (1898) i romani Portret jedne lejdi (1881), Bostonci (1886), Krila golubice (1902), Amabasadori (1903). Tri puta je bio nominovan za Nobelovu nagradu za književnost (1911, 1912, 1916) i danas se smatra jednim od nosilaca zapadnog književnog kanona.