FCJK – Fakultet za crnogorski jezik i književnost

Izdavačka djelatnost Fakulteta za crnogorski jezik i književnost realizuje se u okviru biblioteka:

MONTENEGRINA – knjige iz oblasti filologije (monografije i izbori iz filoloških radova pojedinih autora).

NJEGOŠ – monografije ili izbori iz studija o Petru II Petroviću Njegošu i njegovu djelu te prijevodi važnih studija o Njegošu nastalih na stranim jezicima.

ARS POETICA – izdanja iz oblasti nauke o književnosti, prije svega teorije književnosti.

PATRIMONIUM – izdanja iz starije crnogorske književnosti, neobjavljivani rukopisi, kritička izdanja, izbori, antologije, hrestomatije vezane za crnogorsku književnost i sl.

LEXICOGRAPHIA – rječnici crnogorskih govora, publikovanje crnogorske leksičke građe pohranjena u bibliotekama i arhivima.

LINGUISTICA – izdanja iz oblasti jezikoslovlja

BIBLIOGRAPHIA – bio-bibliografije crnogorskih lingvista, filologa, književnika, istoričara književnosti, književnih kritičara te kulturnih poslenika.

FUNDAMENTA CIVILISATIONIS – Sva izdanja u biblioteci Fundamenta Civilisationis priredio je, predgovorom i komentarima opremio te na crnogorski jezik preveo naš uvaženi proučavalac antičke književnosti Marko Višić.

POSEBNA IZDANJA

ZBORNICI

View as
Sort by
Display per page

Petar Krivokapić, Nada Drašković: Crnogorski jezik : (1768-2020) - bibliografija

Bibliografija je podijeljena u tri grupe. Prva cjelina obuhvata knjige, zbornike radova i posebne otiske. Evidentirani su mnogobrojni udžbenici i priručnici koji su se koristili ili su danas aktuelni u osnovnoj ili srednjoj školi u Crnoj Gori, pretežno domaćih izdavača i autora. Zabilježeni su i naučni radovi o crnogorskom jeziku i jeziku pojedinih crnogorskih književnih stvaralaca. Druga grupa obuhvata stručne i druge radove koji se odnose na jezik u Crnoj Gori, prevashodno crnogorski, koji su objavljeni u knjigama ili zbornicima radova sa raznih skupova iz oblasti lingvistike. Zastupljeni su i rječnici nepoznatih ili manje poznatih riječi i izraza koji su sastavni dio monografskih, pretežno književnih publikacija crnogorskih i drugih autora ili dijela koji se odnose na Crnu Goru. Treće poglavlje je najbrojnije. Prilozi iz ove grupe su objavljeni u crnogorskim periodičnim publikacijama, a veliki broj u novinama i časopisima na prostorima bivših jugoslovenskih republika. Najviše priloga iz ove grupe se odnosi na period od 2002. godine i dalje, koji su uglavnom polemičkog karaktera, a tiču se preimenovanja naziva srpskog jezika u maternji odnosno crnogorski – srpski, bosanski i hrvatski jezik u crnogorskom obrazovnom sistemu. Brojni su i tekstovi o uvođenju crnogorskog jezika kao službenog u Ustav Crne Gore 2007. godine, kao i oni o ugroženosti srpskog jezika i ćirilice u Crnoj Gori i negiranju postojanja crnogorskog kao zasebnog jezika. Bibliografija je obogaćena sa tri iscrpna registra koji su od velikog značaja za korisnike bibliografije.
€35.00